Zawsze będziemy pamiętać

 

Szesnaście lat temu młody policjant będzińskiego garnizonu zginął od strzału w głowę podczas pościgu za bandytami. Rokrocznie pamięć sierżanta Grzegorza Załogi czczona jest podczas mszy świętej odprawianej w Kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie.

Tegoroczne uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć Grzegorza Załogi rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem przy Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie. W imieniu samorządowców wiązanki złożyli – Wicestarosta Dariusz Waluszczyk – reprezentujący Starostę Sebastiana Szaleńca oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina – Rafał Adamczyk, symboliczny znicz złożył ks. Andrzej Stępień – dziekan będzińskiego dekanatu i kapelan będzińskiej policji.

Mszę świętą w intencji zmarłego Grzegorza Załogi oraz wszystkich policjantów będzińskiego garnizonu, która odbyła się w Kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie koncelebrował wraz z proboszczem Stępniem – ks. biskup dr Grzegorz Kaszak oraz ks. dr Mariusz Karaś. W uroczystościach na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie insp. Arkadiusza Więcka udział wzięli: Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński, komendanci ościennych garnizonów, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, policjanci i przede wszystkim rodzina sierżanta Załogi – mama Krystyna i tata Henryk wraz z siostrzeńcami zmarłego.

– To dziś przy okazji setnej rocznicy powstania polskiej policji oraz przy okazji wysokich ocen naszej pracy – wielkiego zaufania społeczeństwa polskiego do naszej formacji, możemy dostrzec, jak ważny wkład w tę ocenę, mieli tacy policjanci jak Grzegorz. To nikt inny, jak ci z nas, którzy odeszli, oddając to, co najbardziej wartościowe – własne życie – w służbie narodowi, w służbie Polakom powodują podniesienie zaufania dla naszej formacji. To przez pryzmat tych wielkich tragedii, my Polacy, mamy szansę dostrzec, jak trudna jest służba policyjna. Z drugiej strony, mamy namacalne dowody tego, jacy ludzie pracują w tej formacji, że to formacja, która składa się z oddanych, nie tylko sercem, ale gotowych ryzykować własnym życiem ludzi. Ludzi, którzy nie zawahają się w trudnych momentach służyć każdemu mieszkańcowi, każdemu Polakowi. Wspominając dzisiaj Grzegorza pamiętajmy o tym, pamiętajmy, że ten wyjątkowy rok i te wyjątkowo wysokie oceny, to także jego ogromna zasługa. Grzegorzu dziękuję ci bardzo. Dziękuję także rodzicom za to, że wychowali takiego dobrego syna. Jego postawa nie wzięła się znikąd. Przez wiele lat wpajane mu wartości – spowodowały, że tego pamiętnego dnia nie zawahał się kiedy trzeba było pojechać na interwencję, kiedy trzeba było nieść pomoc, kiedy trzeba było podjąć natychmiastowe działania w celu zatrzymania bandyty. Siłą polskiej policji jest właśnie pamięć. Z naszej strony zawsze będziemy pamiętać o tych z nas, którzy odeszli na wieczną służbę – powiedział do zebranych nadinsp. Justyński.

 

Katarzyna Kieras

Źródło: Portal Powiatu Będzińskiego

Drukuj